Suvelillede istutamisest

Kuidas valmistada ette peenar?

Enne istutamist valmistada peenar korralikult ette - kaeva maa läbi, korja kokku mitmeaastaste umbrohtude juured, suuremad kivid, tasanda.


Erinevat liiki taimede puhul on abiks istutusskeem. Nägusama peenra saamiseks istuta madalamad taimed ette, kõrgemaks kasvavad taimed tahaplaanile. Igast suunast vaadeldava peenra puhul kõrgemad taimed keskele, madalamad taimed äärtesse.

Millisesse potti ning kuidas istutada?

Valides suvelilledele istutamiseks anumaid, tuleks kindlasti kontrollida, et anuma põhjas oleks avaus liigse vee äravooluks. Tihti on need augud ainult rõngaga markeeritud, kuid välja surumata.

Kasutades istutamiseks ilma aukudeta või suuremaid potte, tünne, kände, on otstarbekas täita nõu põhi kergkruusaga 5-10cm, sest suvelilled vajavad maksimaalselt 20–30 cm sügavust kasvumulda.

Kergkruusa võiks katta kas vanade katteloori või peenravaiba tükkidega, et muld ei kaoks kastmiveega kergkruusa vahele. Istutusnõud mullaga täites jäetakse anum ülaservast umbes 2–3 cm ulatuses vabaks, et kastmisvesi ei valguks üle ääre.

Taimi ei tohiks istutada liiga sügavale ega jätta ka juurekaela päris välja. Enamikule taimedele sobib sama istutussügavus või veidi sügavam, kui ta kasvas ettekasvatuspotis.

Millal on parim aeg istutamiseks?

Parim aeg istutamiseks on õhtupoolik, sest siis jõuavad taimed enne kuuma päeva pisut toibuda. Enne istutamist tuleb taimed (muld) korralikult märjaks kasta. Kõige lihtsam on seda teha, asetades potid vähemalt pooleks tunniks veega täidetud alusele.

Tihti on jäänud lilleistikud liiga kauaks potti ning muld on väga tihedalt juuri täis kasvanud. Selline mullapall tuleb julgelt 1/3 ulatuses põhjast laiali rebida, et taim paremini juurduks. Samuti tuleb kontrollida, et juurepall ei jääks mullapinnast kõrgemale, sest see takistab nii juurdumist kui muudab istikud põuahellaks. Pärast istutamist kastetakse muld korralikult märjaks.

Igale taimeliigile tuleb valida talle sobiv istutusaeg. Jahedust, isegi kerget külma taluvad taimed saab varakult õue istutada (nt võõrasemad). Teised aga istutada siis, kui öökülmaoht on möödas. Vajadusel tuleb taimi kaitsta öökülmade eest kattelooriga.

Mida istutades lisada mulda?

  • Hüdrogeeli (kastmisgeel)
  • Perliiti
  • Vermikuliiti
  • Pikaajalisi väetisi