Suvelillede istutamine ja hooldamine

ISTUTAMINE

Kuidas valmistada ette peenar?

Enne istutamist valmistada peenar korralikult ette – kaeva maa läbi, korja kokku mitmeaastaste umbrohtude juured, suuremad kivid, tasanda.

Erinevat liiki taimede puhul on abiks istutusskeem. Nägusama peenra saamiseks istuta madalamad taimed ette, kõrgemaks kasvavad taimed tahaplaanile. Igast suunast vaadeldava peenra puhul kõrgemad taimed keskele, madalamad taimed äärtesse.

Millisesse potti ning kuidas istutada?

Valides suvelilledele istutamiseks anumaid, tuleks kindlasti kontrollida, et anuma põhjas oleks avaus liigse vee äravooluks. Tihti on need augud ainult rõngaga markeeritud, kuid välja surumata.

Kasutades istutamiseks ilma aukudeta või suuremaid potte, tünne, kände, on otstarbekas täita nõu põhi kergkruusaga 5-10cm, sest suvelilled vajavad maksimaalselt 20–30 cm sügavust kasvumulda.

Kergkruusa võiks katta kas vanade katteloori või peenravaiba tükkidega, et muld ei kaoks kastmiveega kergkruusa vahele. Istutusnõud mullaga täites jäetakse anum ülaservast umbes 2–3 cm ulatuses vabaks, et kastmisvesi ei valguks üle ääre.

Taimi ei tohiks istutada liiga sügavale ega jätta ka juurekaela päris välja. Enamikule taimedele sobib sama istutussügavus või veidi sügavam, kui ta kasvas ettekasvatuspotis.

Millal on parim aeg istutamiseks?

Parim aeg istutamiseks on õhtupoolik, sest siis jõuavad taimed enne kuuma päeva pisut toibuda. Enne istutamist tuleb taimed (muld) korralikult märjaks kasta. Kõige lihtsam on seda teha, asetades potid vähemalt pooleks tunniks veega täidetud alusele.

Tihti on jäänud lilleistikud liiga kauaks potti ning muld on väga tihedalt juuri täis kasvanud. Selline mullapall tuleb julgelt 1/3 ulatuses põhjast laiali rebida, et taim paremini juurduks. Samuti tuleb kontrollida, et juurepall ei jääks mullapinnast kõrgemale, sest see takistab nii juurdumist kui muudab istikud põuahellaks. Pärast istutamist kastetakse muld korralikult märjaks.

Igale taimeliigile tuleb valida talle sobiv istutusaeg. Jahedust, isegi kerget külma taluvad taimed saab varakult õue istutada (nt võõrasemad). Teised aga istutada siis, kui öökülmaoht on möödas. Vajadusel tuleb taimi kaitsta öökülmade eest kattelooriga.

Mida istutades lisada mulda?

  • Hüdrogeeli (kastmisgeel)
  • Perliiti
  • Vermikuliiti
  • Pikaajalisi väetisi

HOOLDAMINE

Konteinertaimede hooldamisele kasvu ajal tuleb pöörata suuremat tähelepanu kui peenras kasvavate taimede hooldamisele. Kuna substraadi kogus on konteineris piiratud, on oht selle kiirele läbikuivamisele.

Samuti võib konteinerhaljastuse taimi kimbutada toitainete puudus. Selle vältimiseks tuleb taimi regulaarselt kasta ja väetada. Parim lahendus taimel väetise saamiseks on lisada kastmisveele vedelväetist või lahustuvat pulbervätist.

Kui tihti väetada?

Suvelilli võiks väetada õitsemise ajal iga kastmiskorra ajal. Väetisepudelitel on küll kirjas, et taimi peaks väetama üks kord nädalas, aga seda on tegelikult vähe. Eriti amplites ja pottides on õitemass väga suur, samas taimedele mulda vähe, sellepärast pole võimalik taimi üle väetada. Meie suvi on lühike ning kõik soovivad, et ostetud suvelilledest ja amplitest kasvaksid suured ja uhked taimed.

Kuidas hoida taimede eluiga pikemana ja säilitada nende ilu?

Mõningaid taimi tuleks nende elueal kindlasti tagasi lõigata ning nokkida õitsenud õisi. Näiteks käokulda tuleks kindlasti piirata, eriti kui ta on kokku istutatud mõnda teist liiki taimega. Vastasel juhul võib ta väiksemad taimed lämmatada.

Petuuniaid ja südajas suuteraid võiks kindlasti nokkida. Närtsinud õite eemaldamine soosib kiiremini uute teket. Lisaks aitab see taimel uute võsude kasvatamist, mille tulemusena on taim tihedam ja lopsakam.